تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

 

همانطور که از نام آن‌ها پیدا است، واقعیت مجازی یا Virtual Reality یا به اختصار VR، کاربر را وارد فضایی کاملا مجازی می‌کند که هرآنچه شخص مشاهده می‌کند و یا انجام می‌دهد کوچکترین ارتباطی با دنیای واقعی پیرامونش ندارد و تماما ساخته‌ی اپراتور است. برای مثال می‌توان افراد را وارد ماکت یک آسمان خراش کرد و همه ی قسمت‌ها را به آنان نشان داد، ولی در واقعیت این ساختمان و حتی زمین آن وجود خارجی ندارند.

اما در واقعیت افزوده، همه چیز مبتنی بر پیرامون کاربر اتفاق می‌افتد و هرآنچه که اپراتور ساخته و تولید کرده است، به فضای واقعی کاربر افزوده می‌گردد تا شخص بتواند در دنیای اطراف خود هرآنچه که میشود تصور کرد را در اختیار بگیرد و از نزدیک مشاهده کند.

به دلیل همین همزیستی هماهنگ جهان های مجازی و واقعی در تکنولوژی AR، کاربران در میان تجربه ای نوین و تقویت شده از جهان قرار می گیرند؛ جایی که اطلاعات مجازی به عنوان ابزاری برای کمک در انجام فعالیت های روزمره آنها به کار گرفته می شود.

در مجموع در واقعیت مجازی کلیهٔ عناصر درک شده توسط کاربر، ساخته شده توسط اپراتور و کامپیوتر هستند اما در واقعیت افزوده بخشی از اطلاعاتی را که کاربر درک می‌کند، در دنیای واقعی وجود دارند و تنها بخشی توسط کامپیوتر ساخته شده‌اند.

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده