واقعیت افزوده یا AR چیست؟

 

امروزه با پیشرفت شگرف تکنولوژی، بشر شاهد تولیدات چشم‌گیری در عرصه فناوری و ارتباطات است که زندگی را روز به روز برای آن ساده‌تر و قابل درک‌تر می‌کند. یکی از این اختراعات، "واقعیت افزوده" می‌باشد.

واقعیت افزوده یا Augmented reality و یا به اختصار AR ، نسخه‌ی آپدیت و به روز شده ای از واقعیت است که در واقع یک نمای فیزیکی زنده به صورت مستقیم و غیر مستقیم و به طور معمول دارای رابط کاربری برای استفاده کاربر با افزودن لایه ای از ورودی های دیجیتال است که عناصری را پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می‌کند. لایه افزوده شده می تواند ویدئو، متن، صدا، تصویر، لوکیشن و … را نیز شامل شود.

در واقعیت افزوده، عناصر معمولاً در سریعترین حالت ممکن نگاشته می‌شوند و مرتبط با عناصر محیطی به‌طور هوشمند عمل می‌کنند. با کمک تکنولوژی پیشرفتهٔ واقعیت افزوده می‌توان اطلاعات مرتبط با دنیای واقعی پیرامون کاربر را به صورت تعاملی و دیجیتالی به او ارائه کرد. همچنین می‌توان اطلاعات مرتبط با محیط و اشیاء اطراف را بر روی دنیای واقعی نگاشت.

توماس کادل نخستین بار در سال ۱۹۹۰ زمانی که در شرکت هواپیماسازی بوئینگ به کارکنان برای سرهم کردن کابل‌ها در هواپیما کمک می‌کرد، مفهوم واقعیت افزوده را ابداع کرد. 

 

۵
از ۵
۷ مشارکت کننده